Klausimai ir atsakymai

K. Kiek darželyje leidžiama praleisti dienų iš eilės be pateisinamos priežasties? Viena mergaitė praleido 5 dienas iš eilės. Tėvai atvedė į darželį neatnešdami jokių pažymų. Ar auklėtoja turi teisę  juos į grupę nepriimti, ar turi teisę pareikalauti pažymą, kad vaikas sveikas.

A. Jei vaikas nebuvo, nelankė darželio penkias ir daugiau dienų, atėjus jam į ikimokyklinę įstaigą, tėvai privalo atnešti ir pateikti grupės pedagogui, iš savo šeimos gydytojo medicininę pažymą, kuri patvirtina, jog jų vaikas sveikas ir gali lankyti ugdymo įstaigą. Gydytojų pažymos reikalaujamos ikimokyklinėse įstaigose ne šiaip sau ar būtent dėl kažkokio tai formalumo, tokiu būdu siekiama užkirsti įvairiems susirgimams vaikų tarpe.

K. Nuo kada nešti pareiškimus reikia į darzeįi ir kokių dokumentų reikia?

Kuo ankščiau užrašysite, tuo didesnė galimybė patekti norimų laikų. Užrašant vaikelį reikia vaiko gimimo liudijimo ir pažymos apie deklaruotą gyvenimo vietą.

K. Ar visuose valstybiniuose darželiuose imamas vienodas mokestis?

Mokestį už vaikų išlaikymą darželyje nustato miesto taryba. 

K. Kiek laiko užtrunka kol vaikutis adaptuojasi darželyje?

A. Vaiko adaptacija lopšelyje gali užtrukti nuo 4 iki 12 savaičių.

K. Noriu  paklausti, kodėl ikimokyklinukui nepriklauso nemokamas maitinimas, jeigu jau yra mokinio krepšelis?

A. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija norėdama gerinti ikimokyklinio ugdymo prieinamumą nuo 2011 m. sausio 1 d. įvedė ikimokyklinio ugdymo krepšelį (už 4 val. ugdymą per savaitę). Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr.1823 patvirtinta Mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodika (Žin., 2001, Nr. 57-2040; 2009, Nr. 158-7134, 2010, Nr. 155-7872), kuri nustato, kad krepšelio lėšos yra naudojamos darbuotojų atlyginimams, ugdymo priemonėms įsigyti, pažintinei veiklai, ugdymo procese dalyvaujančių darbuotojų kvalifikacijai kelti ir informacinių ir komunikacinių technologijų diegimui ir naudojimui. Ikimokyklinuko, priešmokyklinuko ir mokinio krepšeliuose lėšų vaikų maitinimui nėra.

K.  Kaip priversti tėvus nevesti sergančių ir sloguojančių vaikų? Vaikai auklėtojoms pasako: "Mama man liepė nekosėti darželyje"; "mama liepė nesakyti, kad ryte gėriau vaistus". Būna, kad tėvai piktybiškai neatsako į darželio skambučius, kad nereiktų išsivesti vaiko namo. Arba atveda vemiantį vaiką ir įrodinėja, kad čia "nieko  tokio"...

A. Higienos norma nustato, kad draudžiama priimti sergančius ar (ir) turinčius užkrečiamųjų ligų požymių (karščiuoja, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, kosti, yra išskyrų iš nosies ir kt.) vaikus, taigi tuo atveju, kada į ikimokyklinio ugdymo įstaigą yra atvedamas sergantis vaikas, ši įstaiga turėtų atsisakyti priimti tokį vaiką.

Tėvai turi pareigą prižiūrėti savo vaikus, netoleruotinas toks tėvų elgesys, kada negaluojantis vaikas neatsižvelgiant į jo sveikatos būklę ir toliau yra vedamas į ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Tuo keliamas pavojus ne tik sergančiam vaikui, bet ir kitiems ikimokyklinėje įstaigoje ugdomiems vaikams bei įstaigos darbuotojams, nėra užtikrinamos saugios ugdymo sąlygos. Tėvams piktybiškai vengiant rūpintis savo atžalomis, ikimokyklinio ugdymo įstaigos darbuotojai gali informuoti vaiko teisių apsauga besirūpinančias institucijas (pavyzdžiui, vaiko teisių apsaugos tarnybą pagal vaiko gyvenamąją vietą).

Jeigu vaikas sunegaluoja ikimokyklinio ugdymo įstaigoje apie tai nedelsiant turi būti pranešta vaiko tėvams (globėjams), be to, grupės auklėtojas turi sistemingai informuoti tėvus (globėjus) apie vaiko sveikatos problemas, saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą, garantuoti vaikų fizinį ir psichologinį saugumą grupėje, salėje, kitose įstaigos erdvėse, žaidimų aikštelėse ir kt.

Vaikui susirgus ikimokyklinėje ugdymo įstaigoje grupės auklėtojas taip pat turi informuoti apie vaiko turimas sveikatos problemas įstaigos administraciją. Vaikas turi būti izoliuojamas iki atvykstant tėvams. Atkreiptinas dėmesys, kad po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tėvams (globėjams) pateikus nustatytos formos gydytojo pažymą.

Civilinio kodekso 3.155 straipsnis nustato, kad tėvai privalo rūpintis savo vaikų sveikata. Tėvams, kurie pažeidžia vaiko teises, vengia arba nevykdo pareigos prižiūrėti savo vaikus, yra taikoma įstatymų nustatyta atsakomybė.Kokio amžiaus vaikutį geriausia leisti į būrelį? Ar darželinukui ne per anksti?

K. Mano sūnui 2.10 metukų, jis dieną atsisako miegoti, todėl darželio auklėtoja man skambina ir prašo paimti vaiką, nes jis trukdo kitiems vaikams miegoti ir pats nemiega. Dabar aš kol kas nedirbu, pasiimu, o kaip gi bus toliau, kai aš pradėsiu dirbti? Aš negalėsiu jo pasiimti? Nejaugi sūnus negali pažaisti kol kiti vaikai miega?A. Miegas – labai svarbus, o ypač augančiam organizmui. Miegas ypatingą reikšmę turi žmogaus nervų sistemos veiklai, protiniam darbui. Miegodamas žmogus netgi auga. Palikti vaiką be popietinio miego, nėra gera mintis. Taip pat likęs vaikas žaisti grupėje, gali trikdyti kitų vaikų dėmesį ir poilsį. Labai svarbu atvedus vaiką į darželį pasidalinti su auklėtoja visais vaiko dienos rėžimo etapais ir jų ritualais. Auklėtojai supažindinus su darželio rėžimo momentais, šeimai svarbu taikyti juos savo namuose. Tas pats rėžimas, ritualai taikomi namuose ir darželyje suteikia vaikui saugumo. Ilgainiui vaikas tiesiog įgyja įpročius tam tikrą valandą eiti miegoti. Šiuo atveju labai svarbus šeimos ir auklėtojos bendradarbiavimas. Jeigu mama migdydama savo mažylį pasėdi šalia, paglosto jį ar pakaso nugarytę, ji gali apie tai informuoti auklėtoją ir paprašyti, kad ji taip pat pamėgintų užmigdyti vaiką. Būna situacijų, kai vaikas neįsileidžia auklėtojos į šį ritualą. Tačiau galima išeitis, pirmas porą dienų šalia lovelės ateitų vaiką migdyti pati mama, o po to drauge su auklėtoja ir ilgainiui perleistų tai auklėtojai.

 

K. Kokio amžiaus vaikutį geriausia leisti į būrelį? Ar darželinukui ne per anksti?

Iki penkerių metų nebūtina vaiką leisti į kokį nors būrelį. Nebent jis pats labai nori. Tuomet gali ir piešti, ir dainuoti, ir šokti. Tokiame amžiuje dar neatsiskleidžia vaikučio ypatingi gabumai kuriai nors sričiai. Deja, tėvai gana dažnai neatsižvelgia į mažylio raidos ypatumus. Ne paslaptis, kad ir būrelių vadovai dažnai be pedagoginio išsilavinimo, todėl taip pat neturi daug žinių apie ikimokyklinuko raidą. Ikimokyklinukas dar nėra pajėgus daug kuo rimtai užsiimti. Tarkim, jeigu kasdien yra vedamas į būrelį, yra per daug spaudžiamas, padariniai gali būti gana liūdni. Mažylis greitai išsenka, nusilpsta jo imunitetas, ima dažniau sirgti. Vaikučio, kuris yra verčiamas lankyti būrelius, būti „pačiu pačiausiu“, asmenybė vėliau gali būti nestabili. Juk mažylis, iš kurio reikalaujama daug, o jis dar nepajėgus įvykdyti visų reikalavimų, kuriuos kelia jam tėvai, save nuvertina. Paskui pradeda pykti, aikštytis ir protestuoti. Kartais užsisklendžia savyje. Maždaug apie 6–7 metus jau gali paaiškėti, kam vaikas gabus.


Jeigu neradote atsakymą į jums rūpimą klausimą, tuomet galite parašyti mums tiesiogiai į Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Atnaujinta ( Antradienis, 14 Vasaris 2017 12:59 )
 

© 2011 Žingsnelis

Sprendimas: wdmode.com